- 2019-04-29
- Posted by: Ravasz Orsolya
- Category: Sportolók mentális felkészítésére

Közismert az, hogy a személyiség vonások nehezen, vagy egyáltalán nem változtathatóak, viszont az érzelmi folyamatok kontrollálása az élversenyzők és a cégvezetők egyik legjobban fejleszthető képessége. Az önkontrollt segítő technikák ismerete és alkalmazása ezért is ajánlott.
A kognitív képességek (emlékezet, gondolkodás, képzelet, vagy észlelés) funkcióinak megfigyelésével, naplózásával stb. csökkenthetjük az idegességet, a szorongást, javíthatjuk a megküzdést és a koncentrációt. A sikerorientált sportoló vagy cégvezető a feladatra, és nem pedig a nem befolyásolható körülményekre koncentrál, ezért hatékonyabban tudja a pszichés energiáit mozgósítani és adekvátan felhasználni.
A figyelem-összpontosítás fejlesztése a rövid ideig tartó erőkifejtést igénylő sporttevékenységben, vagy a kritikus, hosszú távú következménnyel járó üzleti tárgyalásoknál egyaránt fontos. Ez utóbbi esetében különös hangsúlyt kell fektetni a tárgyalás alatti figyelemváltásokra és a fáradásra is.
Az eltökéltség és az elkötelezettség minden olyan tevékenységhez szükséges, ahol magas szintű teljesítményelvárás és teljesítményigény áll fenn. A jól kidolgozott célkitűzés a „van” és „kell” állapot közötti folyamat, mely megfogalmazza, és lépésről-lépésre meghatározza a célok eléréséhez vezető utat.
A gondolkodást kontrolláló stratégiák keretében a sportolók és cégvezetők megtanulják a problémafelismerő, és -megoldó szemlélet kialakítását. Az előre nem látható események vagy a pillanatnyi állapotban bekövetkező változások gyors kezelésére vonatkozó technikákat sajátítanak el. Az ideális felkészülés érdekében jól kidolgozott verseny vagy céges tevékenységi tervvel kell rendelkeznie a sportolónak vagy vezetőnek.
Mindehhez szükség van a feladatainkkal és önmagunkkal kapcsolatban egy optimális önbizalomszintre, a környezeti negatív hatások semlegesítésének képességére, és a koncentrálóképesség magasfokú alkalmazási szintjére.
Honnan tudod, hogy szükséged van változásra?
Mentális zavarra és csökkenő teljesítményre utaló jelzések:
- indokolatlanul nagy izgalom verseny vagy fontos tárgyalás előtt;
- fokozott ingerültség, érzékenység;
- vádaskodás;
- elbizonytalanodás, visszahúzódás;
- sporttevékenység vagy munkahely feladásának fontolgatása;
- monotónia tűrés csökkenése;
- figyelem koncentrációjának csökkenése;
- céltalanság, céltévesztés, alvás és étkezési zavarok;
- önértékelési bizonytalanság, saját maga leértékelése
- önbizalom csökkenés akár magas önértékelés mellett
- alvás és étkezési zavarok.
Mi kell ahhoz, hogy mindezt megelőzd?
- Önkontroll, tudatos érzelemfigyelés és szabályozás.
- Pozitív képek és gondolatok kialakítása, és ezek felkészülési tervként való leírása.
- Az optimális motivációs feszültség és annak ismerete, hogy a motiváció ingadozhat.
- Fenti miatt a profi sportoló vagy cégvezető tud “nem motiváltan” is edzeni, vagy a fontos, de nem kedvelt céges feladatokat is el tudja rendszeresen végezni.
- Eltökéltség és az elkötelezettség az adott sport vagy céges céllal járó fájdalom megfizetése mellett. (no pain, no gain)
- Céltudatosság és az ezek megvalósításához szükséges gondolkodást kontrolláló stratégiák ismerete.
- Jól kidolgozott napra hétre hónapra lebontott edzés terv.
- A sportoló vagy cégvezető saját személyiségének a sikerorientált és a nem sikerorientált vonásainak teszttel való objektív megismerése, és ezek alapján felkészülési terv készítése.
- Az elkerülhetetlen negatív hatások semlegesítésének képessége, először mentálisan aztán a gyakorlatban.