- 2019-04-12
- Posted by: Ravasz Orsolya
- Category: Sportolók mentális felkészítésére

Tréningeinkkel kapcsolatban fontos megemlíteni, hogy mivel egyik alapvető célunk a motiváció felébresztése és a meghatározott célok hatékonyabb elérése, ezért számos területre kiterjed a szolgáltatásunk. A következő pár percben szeretnénk bemutatni, hogy hogyan is építhető be az általunk is kínált tréning a mindennapokba, ezt pedig egy sporttal kapcsolatos példán fogjuk bemutatni.
Manapság már alapvető fontosságú a jól kialakított edzésterv mellett a mentális tréning is, erre pedig ugyanolyan mértékű energiát kell fordítani, mint a fizikai felkészülésre, sőt, manapság néha már nagyobb szerepet játszik a sikerek elérésében, mint például egy jó technika. Dr. Jim Taylor, amerikai sportpszichológus szerint a mentális tréninget öt kritérium szerint érdemes beépíteni az edzéstervünkbe.
- Átfogó és részletes. Az edzésprogramunk általában nem csak egy területre terjed ki, hanem igyekszünk átfogóan alkalmazni azt minden olyan képesség erősítésére, ami hasznos lesz számunkra a jövőben. A mentális tréningek során szintén meghatározó az átfogó ismeretek elsajátítása, részünkről pedig az átadása.
- Strukturált. A véletlenszerű gyakorlatok helyett mind a fizikai, mind a mentális tréningek során meghatározott programokat végzünk el. Ez azért fontos, hogy a lehető leghatékonyabb eredményeket érjük el az edzéssel.
- Következetes. A mérhető fejlődés elérése érdekében a rendszeresség is lényeges. Ahogy a fizikai edzéseknél is fontos az, hogy időben periodikus legyen, ugyanúgy kell a mentális készségeink fejlesztését is ezzel párhuzamosan tartani.
- Lépésről lépésre. A sportolóknál megkülönböztethetünk edzésterveket a felkészülési, illetve a versenyidőszakban való alkalmazás szerint. Ehhez hasonlóan a mentális tréningeket is ütemeznünk kell, hogy az adott helyzetben maximalizálni tudjuk a produktivitást.
- Személyre szabott. Ahogy a sportban is vannak különböző ágazatok, akár még egy csapatjátékon belül is elkülönítünk pozíciókat, ugyanúgy a személyiségünk is más és más. Ennek megfelelően az edzéstervek is eltérnek egymástól, valamint a mentális tréningeket is személyre kell szabnunk.
Ahogy az öt kritériumból kiderült, nem feltétlenül csak a munkavállalóinknak van szüksége tréningekre, hanem például a sportolóknak is. Valószínűleg időbe telik, hogy ismertté váljon a tény, hogy a mentális egészségi állapot csak úgy fontos, mint a fizikai, vagy talán még fontosabb, az azonban egyértelmű, hogy egyre inkább aktuális lesz a folyamatos fejlődés ezen a területen is.